VDKM Karo technikos ir transporto Vilniaus skyrius

Lankytina vieta

VDKM Karo technikos ir transporto Vilniaus skyrius

Informacija lankytojui

Bilieto kaina:

lankymas nemokamas.

Ekspozicija

Šiuo metu eksponuojama apie 40 Lietuvos kariuomenės technikos pavyzdžių, kurie atspindi laikotarpį nuo 1990 metų iki šių dienų. Kariuomenės vadovybės įsakymu pasenusią techniką nurašant ar keičiant nauja, muziejui paliekama po du kiekvieno tipo technikos egzempliorius. Ekspozicijoje lankytojai gali pamatyti pabūklą, katerį, motociklų, įvairios ratinės ir vikšrinės technikos: šarvuočių, automobilių „Dodge“, mažųjų visureigių, benzinvežių, tankus T-55 ir T-72, kuriuos 2006 metais muziejui padovanojo Lenkijos gynybos ministerija. Tankai T-72 buvo panaudoti 1991-ųjų sausį šturmuojant Vilniaus televizijos bokštą. Šalia grėsmingos karinės technikos yra ir šarvuotas „Mercedes-Benz“ markės automobilis, kuriuo važinėjo pirmasis atkurtos valstybės ginkluotojų pajėgų vadas, Vyriausybės, kuriai tuo metu vadovavo Gediminas Vagnorius, iš Lietuvos rezervo pirktas automobilis „Zaporožec“. Ekspozicija bus nuolat papildoma. Planuojama atgabenti radarų, artilerijos technikos pavyzdžių, kitos sunkiosios technikos.

Istorijos fragmentai

Teritorija Olandų gatvėje kariškiams priklauso nuo XVIII a. pab. Iš pradžių čia buvo parako ir ginklų saugykla. 1832 m. pastatai buvo perduoti Vilniaus tvirtovei. Tarpukariu iki 1939 m. jie priklausė Lenkijos sandėlių tarnybai, o atgavus Vilnių čia įsikūrė Lietuvos kariuomenės šarvuočių ir autorinktinė. Sovietmečiu teritorijoje šeimininkavo sovietų armija, o jai išėjus įsikūrė Krašto apsaugos savanorių pajėgų Didžiosios kovos apygardos 8-oji rinktinė.

2008 m. lapkričio 4 d. atidarytas Vytauto Didžiojo karo muziejaus Karo technikos ir transporto skyrius.

Muziejaus atidarymo iškilmės

Vytauto Didžiojo karo muziejaus Karo technikos ir transporto skyriaus ekspozicija atidaryta 2008 m. lapkričio 4 d.

Krašto apsaugos ministrui Juozui Olekui ir Vytauto Didžiojo karo muziejaus direktoriui plk. ltn. dr. Gintautui Surgailiui perkirpus atidarymo juostelę, užgrojo Krašto apsaugos savanorių pajėgų orkestro bigbendas, nuaidėjo senovinio pabūklo salvės, Lietuvos kariuomenės orkestras atliko „defilė“ programą. Naująjį muziejaus skyrių palaimino Vilniaus regiono kapelionas kpt. Pavelas Paukšto. Sveikinimo kalbas sakė Lietuvos kariuomenės vadas gen. ltn. Valdas Tutkus, Lietuvos Vyriausybės patarėjas Stasys Brundza. Tris salves iš senovinio pabūklo iššovė VDKM Karo technikos ir transporto Vilniaus skyriaus vyr. muziejininkas ats. mjr. Gediminas Trakimas. „Kariuomenė – kaip gyvas organizmas, jis nuolatos keičiasi. Pradėję praktiškai nuo nulio ir kai kurios dovanotos technikos, pastaraisiais metais ją palaipsniui keičiame ir pereiname prie naujų modernių ginklų ir technikos“ – sakė krašto apsaugos ministras, prieš atidarymą lankydamasis kuriamo muziejaus teritorijoje. Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas, prieš atidarymą apžiūrėdamas muziejaus teritorijoje vykstančius parengiamuosius darbus ir pirmuosius eksponatus sakė: „Šalies gynyba – tai ne ginklas rankoje. Ji prasideda nuo natūralaus domėjimosi kariniais dalykais, jų pamatymo, žinojimo, kaip tai atrodo, veikia ir kam tai naudojama.“

Kontaktai
VDKM Karo technikos ir transporto Vilniaus skyrius
Olandų g. 21a, Vilnius
+370 52697698
Įvertinimas
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Komentarai Rašyti